Przydatne linki:
Strona główna Ecosynergia 50+
Projekt Ecosynergia 50+

Ecosynergy 50 plus

alt

alt

Kolejny projekt pt. „Ecosynergia 50 plus”.


Tym razem ekologiczna synergia seniorów połączy łączy południe i północ Europy – Turcję i Polskę!
Po sukcesach dwóch projektów łączących działania wolontariuszy seniorów z Polski, Grecji i Niemiec na rzecz ekologii - rozpoczęliśmy nowy projekt, tym razem organizacją partnerską jest Stowarzyszenie Kulturalne Troya w Turcji.


Wspólna praca dla zrównoważonej przyszłości jest jednym z najważniejszych wyzwań w XXI wieku. Wszyscy, którzy rozumieją i są gotowi uczestniczyć w budowaniu świata, z poszanowaniem środowiska, przyrody i różnorodności kulturowej muszą połączyć swoje siły i doświadczenie. Seniorzy mają ważną rolę do odegrania w tym działaniu! Ich wiedza, doświadczenie, znajomość tradycji i kultury jest bezcennym wkładem w zrównoważony rozwój.


Stowarzyszenie Kulturalne Troya jest organizacją, która promuje i wspiera inicjatywy kulturalne i ekologiczne w Canakkale. Wspólny projekt dotyczył będzie więc działań ekologicznych w powiązaniu z działaniami wspierającymi kulturalne wydarzenia i akcje.


6 polskich wolontariuszy seniorów wyjedzie do Canakkale, tam swoją pracą wspierać będzie działania i projekty realizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne Troya.


Tureccy wolontariusze przyjadą do Polski, ich praca z kolei będzie wspierać działania Społecznego Instytut Ekologicznego.

Partner turecki:
Troy Cultural Association (Troya Kultur Dernegi) jest organizacją non-profit, która wspiera inicjatywy kulturalne w Canakkale; wspiera i promuje inicjatywy kulturalne i ekologiczne, zapewniając fachową pomoc w rozmaitych imprezach i akcjach kulturalnych i ekologicznych.
Troy Cultural Association wspiera techniczne i organizacyjne osoby i organizacje zajmujące się ochroną sztuki kultury, ochroną środowiska i działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju.


Projekty realizowane są z udziałem wolontariuszy, zarówno młodych, jak i starszych. Młodzi pomagają w organizacji technicznej, starsi dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.  Wolontariusze angażują się w organizację corocznego święta kultury i sztuki. Pracują na stoiskach, w warsztatach, seminariach i konferencjach. W naszych najbliższych planach jest projekt o promocji ogrodów różnorodności na miejskich balkonach.
Siedziba organizacji znajduje się w centrum miasta Canakkale, ale w naszym regionie większość ludzi to rolnicy. Dlatego też projekty łączące środowisko i kulturę są bardzo ważne  dla naszej organizacji. Nasza organizacja buduje kulturalno-ekologiczny pomost między ludźmi w mieście i w regionie.

Projekt przewiduje warsztaty w Polsce (poznanie kultury i języka tureckiego) oraz udział w działaniach i projektach Społecznego Instytutu Ekologicznego.
Strona internetowa projektu www. ecosynergy50plus.pl - będzie aktualizowany przez wolontariuszy (informacje, galeria zdjęć, rezultaty projektu)

Dla wolontariuszy zaplanowano m.in. następujące działania:

W Polsce:
1.Przygotowanie i udział w wydarzeniu ekologicznym “Dzień Ziemi” 2014
2. Udział w spotkaniach i prezentacja ekologicznych i kulturowych działań w Turcji
3. Wymiana doświadczeń nt. dziedzictwa kulinarnego, wsparcie w promowaniu idei lokalnego ekorozwoju
4. Udział w zajęciach dla dzieci (edukacja ekologiczna/kulturowa)
5. Przygotowanie i udział akcjach SIE – promocja regionalnego ekorozwoju i tradycji.  

W Turcji:
1. Udział w akcjach kulturalnych w Canakkale
2. Udział w zajęciach porządkowania i ochrony zielonych miejsc w Canakkale
3. Wymiana doświadczeń z różnymi organizacjami pozarządowymi w Canakkale (m.in. organizacje zajmujące się problematyką kobiet, osób niepełnosprawnych itp.)
4. Pomoc w zajęciach (edukacja ekologiczna / kulturowa) dla dzieci w Mavitay Childrens House.
5. Przygotowanie i udział w tradycyjnym festiwalu kulinarnym.

Więcej na stronie www.ecosynergy50plus.com
Pdf mini rozmówki polsko-tureckiePolscy wolontariusze seniorzy ekolodzy w Patras – czerwiec 2014


Druga grupa polskich wolontariuszy seniorów-ekologów przyjechała z Warszawy, by wspomóc organizację OIKIPA (Ekologiczny Ruch Patras) w akacjach i działaniach ekologicznych. Wizyta wolontariuszy odbyła się w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” projekty wolontariatu seniorów. Było to już ostatnie działanie w ramach projektu „Ecosynergy50plus dla przyrody w mieście”.

Poniżej krótka relacja greckiej organizacji EMP, więcej informacji znajduje się na stronie projektu: www.ecosynergy50plus.com

Wolontariusze pracowali w miejskich ogrodach (porządkując, pielęgnując zieleń), pomogli przy   porządkowaniu placów miejskich, obiektów szkolnych (malowanie płotów),  wzięli udział w zajęciach w Centrum terapeutycznym "Merimna" oraz w rezerwacie Strofilia.


W trakcie trzech tygodni pobytu w Patras odwiedzili wiele zabytków (starożytne siedlisko Vounteni, muzeum archeologiczne, winnica Achaia Clauss, park narodowy Chelmos-Vouraikos i starożytne miasto Olimp). Wzięli także udział w wydarzeniach kulturalnych w Patras (koncerty, spotkania, przedstawienia).


Wszyscy członkowie organizacji OIKIPA bardzo starali się, by nasi trzej przyjaciele, Sławomir, Michał i Edward czuli się u nas jak w domu, tak jak i my czuliśmy się w Warszawie.
Warto, choć w dużym skrócie, wymienić niektóre momenty z ich wizyty:


- Udział w wydarzeniu ekologicznym „Światowy Dzień Ochrony Środowiska” – wspólnie z innymi organizacjami ekologicznymi rozdawali ulotki informacyjne.
- Spotkanie z dziećmi w ośrodku terapeutycznym "Merimna" – dzieci zostały poczęstowane polskimi słodyczami, a Sławek zagrał na gitarze i zaśpiewał kilka swoich piosenek.  
- Udział w lokalnych festynach i spotkaniach – nauka greckiego tańca, greckiej kultury, tradycji i nawiązywanie przyjaźni.
- Dzielenie się kulinarnymi przepisami i wspólne polsko-greckie degustowanie tradycyjnych potraw.
– Korzystanie z miejscowych plaż i ciepłego już morza – polscy wolontariusze mówili, że tego im najbardziej brak w Warszawie!
- Sukces polskiej nocy muzycznej w Agora Argyri – ponad 70 osób wysłuchało ze wzruszeniem ballad zaśpiewanych i zagranych na gitarze przez Sławomira, a polskie przekąski bardzo smakowały!

Dwuletni projekt wolontariatu seniorów dobiegł końca, nauczyliśmy się wiele, pomogliśmy sobie bardzo dużo, spotkaliśmy ciekawych ludzi, poznaliśmy historię, tradycje, zwyczaje, życie codzienne w naszych krajach. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i niezapomniane przeżycia. Mamy wielu przyjaciół.

A to dopiero początek naszej współpracy… planujemy inne wspólne projekty, bo wspólna praca  jest najbardziej cenna (i najbardziej efektywna) w międzykulturowym europejskim dialogu.

Giorgos Vasilakopoulos

Prasa o polskich wolontariuszach

altSierpień 2013

Polskie wolontariuszki w Patras

Trzy wolontariuszki z Warszawy - Beata, Elżbieta i Stefania spędziły trzy tygodnie w Patras pomagając w działaniach i akcjach ekologicznych organizacji EMP.  Brały udział w przygotowaniu specjalnych toreb do segregacji odpadów i ich dystrybucji do domów, rozdawaniu ulotek informujących o zasadach segregowania i negatywnych wpływie na środowisko odpadów z tworzyw sztucznych - szczególnie tych wyrzucanych na plażach i do morza. Pomagały w przygotowaniu paczek dla ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji, wzięły udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu corocznego wydarzenia ekologicznego w Patras „Dnia środowiska”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Chroń swoją planetę. Masz tylko jedną”.

Ich relacje znajdują się na stronie projektu www.ecosynergy50plus.com.

alt alt alt
alt alt alt
alt alt alt
alt alt

 

Maj 2013

„ECOSYNERGY 50 plus for Urban Environment” – Eko-synergia 50 plus dla przyrody w mieście.

Nowy projekt w ramach programu „Uczenie się przez cale życie” – Projekty Wolontariatu Seniorów

Jeszcze nie zakończyliśmy pierwszego projektu wolontariatu seniorów, w którym 12 wolontariuszy z Polski i Niemiec przepracowało w sumie ponad 720 godzin przy pielęgnacji zieleni, inwentaryzacji pomników przyrody i akcjach ekologicznych; przekazywało swoją wiedzę i doświadczenie seniorom niemieckim i polskim, a także młodszym pokoleniom i; dyskutowało o tym, co można wspólne zrobić dla zrównoważonego rozwoju, który jest jedyną alternatywą dla przyszłości naszej planety – a już rozpoczęliśmy drugi projekt współpracy i pracy wolontariuszy seniorów.


Tym razem naszym partnerem jest organizacja z Grecji – Ekologiczny Ruch Patras.

Patras to miasto portowe – trzecie co wielkości miasto w Grecji, położone  na półwyspie Peloponeskim.
Zarówno Warszawa, jak i Patra – to miasta prężnie rozwijające się – a to oznacza kurczenie się zielonych przestrzeni.  Celem nowego projektu jest praca dla ochrony i zachowania przyrody w mieście.

Czy grupa12 wolontariuszy seniorów może zrobić coś dla przyrody w swoim mieście? Czy uda się jej „zarazić” ideą ochrony każdego skrawka zieleni  innych seniorów, dorosłych, młodzież, dzieci?

Społeczny Instytut Ekologiczny i Ekologiczny Ruch Patras będą im kibicować i pomagać – specjalnie dla nich założona została strona ecosynergy50plus.com– na której wolontariusze zamieszczać będą informacje o akcjach, wydarzeniach, potrzebach, problemach – to będzie miejsce wymiany informacji i platforma dialogu.
Seniorzy polscy, greccy i niemieccy mają nadzieję, że dołączą do nich kolejne kraje europejskie…. a bariera językowa  - jak wynika z doświadczenia i z pierwszych spotkań - nie istnieje. Jest tyle sposobów porozumiewania się. Bariery językowej nie ma, gdy sprawa jest wspólna – tą sprawą jest EKOLOGIA.  

Więcej:

Relacja

Georios Kanellis, Georgios Kallinikos i Artemis Didachu - pierwsza trójka greckich wolontariuszy przyjechała do Warszawy 12 kwietnia - w Warszawie jeszcze leżał śnieg, w Patras było już ponad 24oC, a dzień wcześniej kąpali się w morzu…

Warszawska przyroda dopiero budziła się do życia, co najlepiej było widać w Ogrodzie Botanicznym, w którym nasi goście rozpoczęli pracę porządkując grządki po zimowym śnie.

W Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD w Helenowie pomogli w założeniu i uporządkowaniu ogrody dla dzieci, w nagrodę otrzymali zrobione przez dzieci laurki.

Niestety nie udał się w tym roku Dzień Ziemi, lało jak z cebra; Pole Mokotowskie odwiedzili tylko najbardziej zaangażowani ekologicznie Warszawiacy.

Wzięli udział w konferencji produktu tradycyjnego, gdzie spotkali się z producentami najlepszych (nagrodzonych) produktów i mogli spróbować polskich potraw; udzielili paru wywiadów, poznali realizowane przez SIĘ projekty. Mimo licznych zajęć i pracy na rzecz warszawskiej przyrody znaleziono czas na warsztaty w polskimi wolontariuszami projektu, na dyskusję o ekologii, kulturze, historii.

Czekamy na ich relacje z pobytu w Polsce; poniżej kilka fotograficznych impresji z wolontariatu greckich seniorów.

 

alt alt alt
1 2 3
alt alt alt
4 5 6
alt alt alt
7 8 9
alt alt alt
10 11 12
alt alt alt
13 14 15

Podpisy pod zdjęcia:

1. W biurze SIE, greccy wolontariusze przed tablica z lekacją greckiego
2. Warsztat greckich i polskich wolontariuszy w siedzibie SIE

3. W Grodzie Botanicznym UW - idziemy do pracy
4. Porządki w Ogrodzie Botanicznym
5. Artemis w Ogrodzie Botanicznym - młode drzewka mogą już ujrzeć wiosnę
6. Przygotowanie miejsc na nowe nasadzenia w Ośrodku Rehablitacji Dzieci w Helenowie
7. Gergios Kanellis i Gerogios Kallinikos dumni ze swojej pracy w Helenowie
8. Artemis przy pracy w Helenowie
9. Dwaj Goerios prezentują swoją organizację na Dniu Ziemi
10. Wolontariusze greccy i polscy przed stoiskiem Na Dniu Ziemi w deszczu
11. Georgios sadzi symbloiczne drzewo na Dniu Ziemi

12. Polscy, niemieccy i greccy ekolodzy seniorzy
13. Spacer, to tez okazja do rozmów
14. Baner promujący projekt Wolontariatu seniorów na konferencji prasowej Dnia Ziemi

 


 

Ekologia łączy ponad podziałami – językowymi, kulturowymi, obyczajowymi. Ekologia łączy pokolenia; ekologia to dialog między ludźmi – tak bardzo dziś potrzebny. A wymiana doświadczeń i wzajemna pomoc w działaniach na rzecz przyrody i środowiska jest fantastyczną i pożyteczną przygodą dla obu stron – gości i gospodarzy.

Tak podsumowują trzytygodniowy pobyt w partnerskiej organizacji niemieckiej w miejscowości Glonn pod Monachium trzy polskie wolontariuszki.

Każdy dzień wypełniony był pracą, spotkaniami, poznawaniem przyrody, kultury i historii regionu.

Polskie wolontariuszki przeprowadziły inwentaryzację cennych obiektów przyrodniczych w gminie Glonn - przygotowany przez nie spis stał się podstawą pierwszej publikacji o zabytkowych drzewach w regionie.

Spotkały się z kilkoma lokalnymi organizacjami pozarządowymi, poznały ich działania - m.in. akcje przeciw GMO czy promujące OZE. Wzięły udział w wielu spotkaniach ze społecznością gminy i regionu, na których przedstawiły działania SIE służące zrównoważonemu rozwojowi, ochronie przyrody i środowiska.

alt

W programie trzytygodniowego pobytu była praca dla lokalnej społeczności – wyszukiwanie, fotografowanie i katalogowanie cennych obiektów przyrodniczych – drzew i krzewów; uczestniczenie w działaniach stowarzyszenia ochrony przyrody Bund Naturschutz,; praca dla lokalnej społeczności, doskonalenie języka niemieckiego; wymiana doświadczeń i informacji z miejscowymi organizacjami ekologicznymi.

alt

Przez cały pobyt wolontariuszki robiły zdjęcia drzewom i krzewom w Glonn i okolicy – m.in. w Zinnebergu, w okolicach gospody Schiessstatte, w pobliżu wsi Haslach i Martenhofen. Uwieczniły m.in. piękną dębową aleję i pojedyncze stare dęby, jesiony; lipy. Porządkowały zdjęcia, dzieliły je tematycznie, pracowały nad podpisami. To wszystko umożliwiło wydanie broszury ilustrującej ich pracę w Glonn ze zdjęciami wybranych, cennych okazów drzew i innych interesujących pomników przyrody.

alt

Pomagały też w pracy organizacji Bund Naturschutz – oznaczały organizmy wodne występujące w jednym z rezerwatów, dzieliły się wiedzą i doświadczeniem z projektów edukacyjnych; oznaczały i katalogowały rośliny na łące edukacyjnej należącej do organizacji. Pomagały też przy organizacji i koordynacji festynu rolniczego Bauer Markt na rynku w Glonn, rozdawały mieszkańcom ręczniczki reklamowe, opowiadały o projekcie Ecosynergy 50+.

alt

Pracowały też fizycznie – plewiły rabaty i sadziły kwiaty na klombach przy rynku w Glonn.

alt

Podczas pobytu spotykały się, wymieniały doświadczenia i pomagały organizacjom ekologicznym: m.in. z organizacją LUXX, która od lat, wykorzystując SolarMobil, promuje różne rodzaje energii odnawialnej; przygotowały materiały informacyjne potrzebne do kolejnego wyjazdu SolarMobila; z organizacją Zivilcourage, która wraz z innymi zaangażowana jest w systematyczne kampanie i akcje przeciwko GMO; ze stowarzyszeniem ARCHE, które promuje przywracanie w rolnictwie dawnych odmian roślin i ras zwierząt, a także prowadzi zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych.

alt

Pobyt zakończyło spotkanie w domu kultury z mieszkańcami Glonn i okolicy. Martin Esterl, burmistrz Glonn, otrzymał namacalny efekt pracy wolontariuszek broszurę - album przedstawiającą najpiękniejsze lub najciekawsze drzewa, cuda przyrody sfotografowane w Glonn i okolicach.

Marzec 2012

alt

W ramach Programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez cale życie" – programu Grundtvig Projekty Wolontariatu Seniorów rozpoczęliśmy realizację pierwszego projektu pod hasłem Ekosyngeria 50+, którego celem jest wolontariat osób dorosłych (wiek powyżej 50 lat) między współpracującymi organizacjami - naszym partnerem jest niemiecka organizacja LuXX.

Tym projektem rozpoczynamy budowę międzynarodowej sieci współpracy seniorów, która umożliwi synergię ich wiedzy i aktywności w tematach związanych z ochroną przyrody i środowiska oraz edukacją ekologiczną.

Każdy z 12 wolontariuszy seniorów (6 z Polski i 6 z Niemiec) spędzi 3 tygodnie w organizacji partnera wspierając ją w działaniach ekologicznych, dzieląc się swoją wiedzą, kompetencjami, a jednocześnie podnosząc swoje umiejętności i wiedzę o nowym kraju i środowisku oraz inspirując się nawzajem do nowych akcji.

Zapraszamy zainteresowanych udziałem w projektach wolontariatu seniorów–ekologów do kontaktu z nami. Planujemy dalsze projekty!

  alt

Informacja o organizacji LuXX

Słownik polsko/niemiecko/angielski

Well yet everyone know of that cialis com free offer can be detected with ease in the Internet. In particular on our website it is full of it. But you forget and constantly you ask.

 
Wybrane projekty
Kampanie
Aktywne Lokalnie
© 2010 Społeczny Instytut Ekologiczny, wykonanie: netsites.pl, projekt graficzny: SIE