Przydatne linki:

Witamy na stronach Społecznego Instytutu Ekologicznego

 

Założony w 1990 roku Społeczny Instytut Ekologiczny (SIE) jest organizają pożytku publicznego działającą na rzecz ochrony środowiska i aktywizacji lokalnych inicjatyw w procesie ekorozwoju.
ESTO – European Specialist of Traditional Orchards.

Społeczny Instytut Ekologiczny rozpoczął realizację nowego projektu w ramach programu Leonardo da Vinci Transfer of Innovation pt. ESTO – European Specialist of Traditional Orchards.

Głównym koordynatorem projektu jest niemiecka ekologiczna organizacja pozarządowa Okoherz Turingen, partnerami w projekcie są instytucje, uniwersytety i organizacje pozarządowe z Austrii, Francji, Węgier i Danii. Polskimi partnerami są Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie.

Sady tradycyjne to jedne z najważniejszych ekosystemów na obszarach wiejskich – niestety zagraża im wyginięcie nie tylko dlatego, że nowoczesne odmiany wypierają dawne, ale również dlatego, że zanikają tradycyjne metody pielęgnowania i ochrony wysokopiennych drzew owocowych.

Celem projektu (realizacja 2012-2014) jest stworzenie zawodu specjalisty tradycyjnego sadu. Powstaną pakiety edukacyjne i publikacje dla szkół rolniczych i uniwersytetów (pomologia, biologiczna ochrona sadów tradycyjnych, przetwórstwo i marketing produktów z owoców dawnych odmian), powstanie również program e-learningowy, który przetestowany zostanie w ZSCKR w Golądkowie i na Uniwersytecie Przyrodniczym w Budapeszcie.

Pierwsze robocze spotkanie partnerów projektu odbyło się w Ehrenberg (Hesja) w gospodarstwie agroturystycznym, w którym królują dawne odmiany jabłek: w menu, w wystroju wnętrza, w przetwórstwie – produkuje się tu susz owocowego, konfitury, dżemy, musy i oczywiście wina, cydr i nalewki.

Jesienią partnerzy spotkają się w Polsce, będzie to okazja do pokazania bogactwa przyrodniczego polskich obszarów wiejskich i polskiej tradycji sadów przydomowych.

Well yet everyone know of that cialis com free offer can be detected with ease in the Internet. In exclusive on our website it is full of it. But you forget and constantly you ask.

 
Wybrane projekty
Kampanie
Aktywne Lokalnie
© 2010 Społeczny Instytut Ekologiczny, wykonanie: netsites.pl, projekt graficzny: SIE