Projekt TIK – dlaczego nie kultura i kreatywność dla seniorów

Co to są i jak się robi czujniki (sensory) dla seniorów

Niemiecki partner projektu „TIK – dlaczego nie kultura i kreatywność dla seniorów” opracował ciekawą publikacją na temat czujników (sensorów) przydatnych dla seniorów, które każdy senior może sam skonstruować. 

Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ – Partnerstwa strategiczne i wymiana dobrych praktyk.

W publikacji członkowie organizacji Senior Citizens-Learn-Online (SLO) prezentują przykłady czujników, które ułatwiają kontrolowanie m.in. jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Ale mogą również dostarczyć informację o ciśnieniu atmosferycznym czy wilgotności powietrza. Mogą być tak ustawione, że kontrolują aktywność (ruch) starszej osoby, która mieszka sama w domu. A jeśli odnotują brak ruchu przez dłuższy czas, uruchamiają alarm np. telefon do rodziny czy sąsiadów. Ich funkcje mogą być różnorodne i bardzo przydatne w codziennym życiu seniorów. A zbudowanie sensorów wcale nie jest trudne. 

Zapraszamy do lektury wydanej w formie online https://pressbooks.pub/seniorsensors/ publikacji i skorzystania z wiedzy i doświadczenia niemieckich seniorów. Publikacja wydana jest w dwóch językach – po niemiecku i po angielsku.

Tłumaczenie na język polski można zrobić w następujący sposób:  

  1. Otwieramy Tłumacza Google.
  2. Następnie patrzymy na lewy góry róg, tam klikamy w ikonkę „Dokumenty”.
  3. W następnej kolejności należy nacisnąć „Przeglądaj komputer” – tu wybieramy dokument w pdf, word czy inny, który chcemy w danej chwili przetłumaczyć. 

 Pdf: Sensoren_fuer_senioren_SLO