W Agadirze kobiety stawiają na słońce …

Można tylko mówić, ale lepiej jest po prostu działać, nie czekając na innych… Tak zdecydowały kobiety z położonego nad Oceanem Atlantyckim marokańskim portu Agadir i wzięły sprawy w swoje ręce.

Zadały sobie pytania dwa pytania.

  • Czy to normalne, że w Maroku, kraju, w którym słońce świeci 300 dni w roku, trzeba kupować gaz, by przygotować jedzenie? 
  • Czy powinno tak być, że w regionie ciężko dotkniętym kryzysem, także klimatycznym; odrzuca się to, co jest pod ręką – energię słoneczną.

Odpowiedź była prosta i jednoznaczna. Musimy to zmienić. 

Grupa dwudziestu młodych kobiet ukończyła kurs produkcji kuchenek solarnych i założyła spółdzielnię, która zapewni pracę przy produkcji, sprzedaży i w kampanii promującej transformację energetyczną. Kuchenki są tanie, więc będzie mógł je kupić każdy. Jednorazowy wydatek zwróci się bardzo szybko.  

Szkolenie kobiet w Agadirze odbyło się w ramach projektu FAREDEIC współfinansowanego przez Agencję ds. Transformacji Energii (ADEME), Francuską Agencję Rozwoju (AFD) i Fondation de France (FDF). 

Projekt jest kompleksowym programem wsparcia integracji zawodowej kobiet w sektorze energetyki odnawialnej. Jego celem jest promocja modelu lokalnej polityki klimatycznej z uwzględnieniem płci, a jednocześnie poprawienie warunków życia mieszkanek i mieszkańców.

W tym roku odbędą się kolejne szkolenia i uruchomiony zostanie program pomocowy, dzięki któremu powstanie pierwszy, w 100 proc. żeński, lokalny sektor energii słonecznej w Agadirze.

Więcej: https://wecf-france.org/les-femmes-actrices-de-la-transition-energetique-nouvelle-formation-a-la-fabrication-de-cuiseurs-solaires-a-agadir/