6 Reguł GOZ – pierwsze spotkanie partnerów w Warszawie

W ramach programu Erasmus+ odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie partnerów projektu, któremu przyświecało hasło „Każdego dnia podejmujemy decyzję dla planety”. Spotkanie trwało od 14 do 17 listopada. Miejscem spotkania była Warszawa, a organizatorem Społeczny Instytut Ekologiczny.

Warszawa przywitała gości z Serbii i Turcji listopadową, zimną pogodą, ale urzekła ich, jak zgodnie stwierdzili, urodą i zabytkami. Był czas na zwiedzanie i koncerty, ale przede wszystkim na poznanie się i pogłębienie tematyki projektu. 

Ekspertki zaproszone na seminarium, które odbyło się w Wawerskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, przybliżyły uczestnikom spotkania zasady Gospodarki Obiegu Zamkniętego i pokazały na konkretnych przykładach, w jaki sposób każdy z nas, codziennie i niezależnie od miejsca może chronić planetę.

Zaprezentowane zostały m.in.  działania pracowników urzędu miasta Warszawy, którzy na stronie tej instytucji prowadzą specjalnie przygotowaną platformę: https://biznes.um.warszawa.pl/share, czyli WawaShare. To tam trafiają wszelkie informacje o warszawskich inicjatywach związanych z organizacją miejsc, gdzie można oddać wszelkiego rodzaju niepotrzebne rzeczy, a także znaleźć coś dla siebie. Na stronie znajduje się również zaproszenie do współpracy dla osób tym zainteresowanych.

Jako ciekawy przykład najlepszej praktyki poznaliśmy akcje i zasady działania niezwykłego miejsca. Jest to Współdzielnika-Wola (przy Wolskim Centrum Kultury), prowadzony przez entuzjastów tworzenia miejsc aktywności lokalnej. Poznaliśmy organizowane przez nich akcje i zasady działania. We Współdzielniku można wymieniać się rzeczami w strefie wymiany, zbudować coś w strefie warsztatowej, wyleczyć rośliny w sanatorium dla roślin, naprawić zepsuty przedmiot w warsztacie naprawczym, uszyć coś w warsztacie maszyn do szycia czy znaleźć ciekawą książkę w biblioteczce klimatycznej. Na pewno warto zaglądać i korzystać ze Współdzielnika, by poczuć, że ma się wpływ na środowisko i jest się częścią ekologicznej wspólnoty. 

Partnerzy projektu i uczestnicy seminarium doszli do wspólnego wniosku, że od postaw obywatelskich zależy, czy świat poradzi sobie z kryzysem ekologicznym. I że to my wszyscy jesteśmy TWÓRCAMI zmian na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Wszyscy podpisali się pod sentencją wypowiedzianą przez Jane Goodall; Nie da się przeżyć ani jednego dnia bez wywierania wpływu na otaczający nas świat. To, co robisz, robi różnicę i musisz zdecydować, jaką różnicę chcesz zrobić…