Dzień Dziecka – Pod znakiem ziół i warzyw

Pod znakiem ziół i warzyw

Czy można zaczarować nawet deszczową pogodę? Oczywiście, że tak. A jeszcze bardziej tak, jeśli leje w Dniu Dziecka, na który – jak co roku – przygotowano wiele imprez i festynów. Czarodziejsko było w VIII Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Suwalskiej na warszawskim osiedlu Bródno, bo nie zważając na deszcz dzieci świetnie się bawiły. Imprezę przeniesiono do pomieszczeń pod dachem.

Na uczniów z klas drugich Szkoły Podstawowej nr 42 mieszczącej się przy ul. Balkonowej czekały m.in. kolorowe zajęcia ekologiczne – mieniące się barwami warzyw i ziół. Prowadziła je Jolanta Zientek-Varga z naszej organizacji. Podczas zajęć dzieci poznawały warzywa po naci i liściach; rozpoznawały rodzaje roślin strączkowych; uczyły się, jakie zioła dodajemy do potraw z fasoli, grochu, soczewicy. Z ciekawością przyglądały się kształtowi ciecierzycy, który słusznie porównały do orzecha laskowego.

Wszystkie dzieci, które uczestniczyły w zajęciach, biorą udział w programie „5 razy dziennie warzywa i owoce”, co oznacza, że w szkole otrzymują owoce, warzywa lub sok; dlatego wiedziały, jak ważne jest, by codziennie sięgać po te produkty. Jednak nie wszystkie rozpoznawały warzywa korzeniowe i rośliny strączkowe; więc chętnie wzięły udział w zabawie. Było dużo śmiechu, ale też troszkę nauki.

Na zakończenie dzieci dostały zioła ufundowane przez firmę Swedeponic, która od kilku lat wspiera naszą organizację podczas festynu z okazji Dnia Ziemi na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Fot. Elżbieta Cyrych