Gospodarka obiegu zamkniętego – jedyna alternatywa!

Każde nasze działanie ma wpływ na stan środowiska, na klimat, na zdrowie przyrody i nasze własne zdrowie. Codziennymi wyborami decydujemy o tym, czy wokół nas będą rosły drzewa, czy w rzekach będzie płynęła czysta woda, czy powietrze którym oddychamy będzie czyste. 

Codziennymi działaniami weźmy udział w budowaniu systemu Gospodarki Obiegu Zamkniętego!  To system, w którym materiały nigdy nie stają się odpadami, a przyroda jest regenerowana. Warto więc zacząć zwracać uwagę na to, co kupujemy i wyrzucamy, z pożytkiem dla środowiska i naszej kieszeni. 

Żeby w natłoku codziennych spraw lepiej pamiętać o wprowadzaniu tych zmian, warto zapamiętać sześć prostych zasad:

  1. Refuse – Odmawiaj, czyli nie kupuj tego, co przyczynia się do zwiększania ilości odpadów w twoim domu. Odmawiajmy użytkowania przedmiotów, które są problematyczne zarówno przy późniejszym ich przetworzeniu, jak i przy ponownym użyciu. Np. nie używaj toreb foliowych, które długo się rozkładają i zaśmiecają środowisko, chodźmy z własnymi torbami na zakupy. 
  2. Reduce – Minimalizuj. Ogranicz ilość używanych rzeczy, zastanów się czy na pewno każda z nich jest ci niezbędna. Postaraj się wprowadzić ducha minimalizmu i kupować tylko to, co jest ci naprawdę potrzebne. 
  3. Reuse – Używaj ponownie, wymieniaj się i przekazuj niepotrzebne rzeczy komuś, kto może ich potrzebować, zastanów się, czy nie mogą pełnić innej funkcji. 
  4. Repair – Naprawiaj, nie wyrzucaj od razu lekko uszkodzonej rzeczy, być może uda się ją naprawić i posłuży ci przez kolejne lata. 
  5. Recycle – Segreguj odpady i przyczyniaj się do przetwarzania surowców wtórnych.  
  6. Rot – kompostuj, nie marnuj jedzenia, a resztki, których nie uda ci się wykorzystać w inny sposób, staraj się kompostować.