Projekt „TIK – dlaczego nie kultura i kreatywność dla seniorów?”

II spotkanie międzynarodowego partnerstwa projektu „TIK – dlaczego nie kultura i kreatywność dla seniorów?” odbyło się w Lubece – mieście siedmiu wież i marcepanów. Partnerami projektu, realizowanego w ramach programu Erasmus+ partnerstwa strategiczne, są organizacje ze Szwecji – MobilEducation, z Finlandii – Tiedetila, z Turcji –Troya, z Polski – Społeczny Instytut Ekologiczny i z Niemiec – SLO, który był gospodarzem spotkania.

SLO jest organizacją, która pracuje wyłącznie w formie wirtualnej. SLO uczy seniorów korzystania z technologii Informacyjno-komunikacyjnych (TIK). A dzięki temu, że jej ekspertami i nauczycielami są seniorzy wolontariusze, to uczniowie (też seniorzy) chętniej i łatwiej przyswajają cyfrowe umiejętności. 

Lubeka urzeka pięknem architektury – w 1987 roku hanzeatyckie Stare Miasto w Lubece zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Urzeka bogactwem przyrody i przepływającą przez miasto malowniczą rzeką Travą. I kusi marcepanami. To lekarstwo na zły humor wynalazł perski lekarz (850-923 r.) i zapisał w swoich księgach jego skład: migdały i cukier. Do dziś skład pozostał taki sam, tajemnicą objęta jest tylko metoda produkcji. 

Partnerzy skosztowali marcepanów, wyruszyli na wycieczkę po rzece Travie, poznali bardzo ciekawą historię Hanzy – jej powstania, potęgi i upadku w Europejskim Muzeum Hanzy (otwarte w maju 2015 roku największe muzeum na świecie poświęcone tej tematyce). 

A przede wszystkim poznali tajniki programowania sensorów. Okazuje się, że każdy może się tego nauczyć i mieć w domu swój własny sensor, dzięki któremu będzie mógł m.in.: sprawdzić stężenie CO2 w powietrzu czy ciśnienie atmosferyczne.

W zorganizowanym w formie hybrydowej ciekawym spotkaniu z ogólnoniemiecką organizacją seniorów BAGSO, której najnowszy projekt dotyczy digitalizacji i cyfryzacji… czyli co należy zrobić, żeby każdy senior chciał i umiał posługiwać się nowoczesną technologią informatyczną, również po to by móc pełniej korzystać z dóbr kultury.