Spotkanie w Szwecji projektu TIK – Dlaczego nie kultura i kreatywność dla seniorów?

Czwarte spotkanie partnerów projektu realizowane w ramach programu Erasmus+ – partnerstwa strategiczne i wymiana doświadczeń.

Wrześniowe spotkanie obyło się na Gotlandii (największej wyspie na Morzu Bałtyckim), wyspie oddalonej o trzy godziną podróż promem od portu Nynashamn, do którego podróż ze Sztokholmu trwa jedną godzinę wygodnym pociągiem. 

Celem spotkania było przede wszystkim poznanie sytuacji seniorów na wyspie zamieszkałej przez 61 tys. mieszkańców, w większości seniorów, bo młodzi zjeżdżają tu wyłącznie na wakacje.

Spotkanie rozpoczęło się do prezentacji i przedstawienia SKPF Pensionärerna. Jest to szwedzkie stowarzyszenie emerytów, otwarte dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia zawodowego. Oferuje zajęcia towarzyskie, bezpieczne ubezpieczenie i znaczne rabaty. Pracuje również na rzecz aktywizacji seniorów i szerszej oferty kulturalnej dla nich.

Terttu Bohlin reprezentująca Sieć Seniorów Gotlandii przedstawiła szczegółowo działania gotlandzkich seniorów nie tylko w ramach sieci, ale także różne oddolne inicjatywy aktywizujące seniorów mieszkających na Gotlandii. Uczestnicy spotkania z Polski, Finlandii i Niemiec przedstawili działania organizacji, które reprezentowali, w temacie wszechstronnego wykorzystania TIK przez seniorów w swoich krajach, zwłaszcza w szeroko pojętych związkach TIK z kulturą. 

Był też czas na zwiedzanie Visby, zabytkowego miasta, położonego na zachodnim brzegu Gotlandii. Początki miasta nie są znane, wiadomo jednak, że już w X wieku stanowiło ono ważny ośrodek handlowy Wikingów oraz istotny przystanek na trasie szlaku handlowego wiodącego do Skandynawii. Swój największy rozkwit Visby przeżywało na przełomie XI i XIV wieku, kiedy to stało się jednym z ważniejszych miast Hanzy. W XII wieku Visby służyło niemieckim kupcom jako ważny punkt przystankowy w lukratywnym handlu z Nowogrodem. W tym czasie rozpoczęto także budowę katedry, a niespełna wiek później miasto zostało otoczone pierścieniem przeszło 3 kilometrowych murów obronnych z 44 basztami i licznymi bramami. W 1525 roku wybuchł konflikt między Lubeką i Visby. Przybyli z Lubeki Niemcy spalili wszystkie kościoły w Visby z wyjątkiem kościoła św. Jana (St. Hans kyrka) i kościoła Mariackiego (obecna katedra). Miasto stanowiło także arenę walk szwedzko-duńskich co w konsekwencji doprowadziło do jego upadku. W 1645 roku wraz z Gotlandią zostało przyłączone do Szwecji. Obecnie Visby to popularny ośrodek turystyczny, każdego roku odwiedzany tłumnie przez turystów ze Skandynawii, jak i całej Europy.

Historię powstania wyspy przestawia Muzeum Visby, gdzie zgromadzono bezcenne zabytki archeologiczne i geologicznymi. Gotlandia jest wyspą powstałą z wapiennych osadów koralowych, różnorodność formacji skalnych i ciekawych skamielin jest gratką dla interesujących się powstaniem Ziemi. Można to sobie wyobrazić zwiedzając Muzeum.