Ulotka „Dlaczego warto zakładać kooperatywy energetyczne”

W ramach projektu „Siła energii obywatelskiej” opracowano ulotkę o tym, dlaczego warto zakładać kooperatywy energetyczne. Niestety nadal przepisy prawne są barierą nie do przybycia (chociaż pojawiło się światełko w tunelu w postaci oficjalnej informacji o porozumieniu zawartym między Ministrem Klimatu i Środowiska oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które ma – w jakiejś przyszłości – ułatwić proces zakładania spółdzielni energetycznych), to jednak niezależnie od sytuacji warto się zastanawiać nad tym, jak zmieniać funkcjonujący system produkcji i dystrybucji energii. Jako obywatele mamy do tego pełne prawo, mamy prawo żądać i mamy prawo wiedzieć. 

W Polsce mamy obecnie trzy takie spółdzielnie (zarejestrowane, ale jeszcze nie wszystkie funkcjonują). Niestety ich założycielami nie są „zwykli konsumenci energii”. Tym bardziej warto wiedzieć i warto szukać rozwiązań. 

Projekt „Siła energii obywatelskiej” jest wspólną inicjatywą czterech organizacji (SIE – Polska, INFORSE-Europe – Dania, WECF – Niemcy, TROY- Turcja). Został zrealizowany w ramach programu Erasmus+ – Partnerstwa strategiczne i wymiana dobrych praktyk. 

Zachęcamy do lektury: pdf Kooperatywy energetyczne – dlaczego warto?