Konkurs fotograficzny „Zmiany klimatu dotykają najbiedniejszych”

ZMIANY KLIMATU DOTYKAJĄ NAJBIEDNIEJSZYCH

PODRÓŻUJESZ? PRZYWIEŹ ZDJĘCIE, WEŹ UDZIAŁ

W KONKURSIE FOTO!

19 czerwca rozpoczął się organizowany przez Polską Zieloną Sieć konkurs fotograficzny „Zmiany klimatu dotykają najbiedniejszych”, w którym nagroda główna wynosi 5700 złotych. Wakacyjne wyjazdy do krajów rozwijających się zwanych Globalnym Południem to okazja, by zobaczyć i sfotografować, jak zmieniający się coraz gwałtowniej klimat wpływa na życie ludzi w najbardziej wrażliwych na te zmiany regionach świata, które niestety są też jednymi z najuboższych. Nagrodzone w konkursie fotografie stworzą unikatowy kalendarz na 2013r.

Dlaczego na safari przez 3 dni padało, choć pora deszczowa teoretycznie miała skończyć się przed planowaną wycieczką? Dlaczego spotykani w trakcie podróży rolnicy, pasterze czy rybacy z krajów Południa mówią, że nie są w stanie się wyżywić odkąd pogoda stała się nieprzewidywalna? Dlaczego na Karaibach można spotkać ludzi śpiących z dala od swoich domów w obawie przed huraganami, które przecież zdarzały się tam od dawna, a na znikających pod wodą Malediwach mówi się nie tylko o turystycznym ale wręcz apokaliptycznym last minute? No i dlaczego w Mexico City nie ma wody, w ogóle! Wspólna odpowiedź na te pytania jest jedna: to przez zmiany klimatu.

Więcej ludzi choruje na tropikalne choroby, bo strefa tropików powiększa się. Katastrofy naturalne są o wiele bardziej intensywne i ludziom trudniej powrócić po nich do normalnego życia. Z powodu susz, lub też powodzi, katastrof naturalnych, bądź podnoszenia się poziomu morza ludzie mają problemy z dostępem do wody pitnej, i nie mogą się wyżywić. Pojawiają się migranci klimatyczni, których wyspiarskie kraje powoli znikają z powierzchni planety. Kurczą się zasoby np. wody, a to prowadzi do konfliktów między sąsiadami, plemionami, narodami. To rzeczywistość, z jaką mierzą się przede wszystkim kraje Globalnego Południa, które z powodu położenia geograficznego są najbardziej narażone na negatywne skutki zmian klimatu. Statystyki są nieubłagane: w skali globu co roku w klęskach żywiołowych ginie około 60 000 ludzi a ponad 90 procent z nich to mieszkańcy krajów najuboższych [1].

Ogłoszony konkurs fotograficzny jest zaproszeniem do dokumentowania skutków zmian klimatu, które na naszych oczach dotykają ludzi, zmieniają środowisko, kształtują nową rzeczywistość. „Szukamy fotografii, które nie tylko dobitnie pokażą Polkom i Polakom, jak mocno Globalne Południe doświadcza zmian klimatu, lecz także jak pomysłowo i skutecznie jego mieszkańcy adaptują się do nowych, nieprzewidywalnych warunków. – mówi Ola Antonowicz z Polskiej Zielonej Sieci, organizatora konkursu – Oprócz wartości artystycznej zdjęcia liczyć się będzie załączony opis i pomysłowość w podejściu do tego trudnego tematu, może ktoś odnajdzie przebranżowionych pasterzy w Etiopii, albo sfotografuje innowacyjne metody pozyskiwania wody albo akcje sadzenia drzew na obszarach narażonych na erozje. A może ktoś uchwyci komara malarycznego w górskich, jeszcze niedawno wolnych od malarii rejonach Afryki? Nawet najbardziej nietypowe lub zrobione przypadkowo zdjęcia będą miały szansę. Ten konkurs to prawdziwy test na pomysłowość, spostrzegawczość i uwaga! odpowiedzialną turystykę.”

Źródłem informacji o konkursie jest strona internetowa konkurs.globalnepoludnie.pl. Fotografie przysyłać można do 23 września, wyniki konkursu – w tym nagroda internetowej publiczności – ogłoszone zostaną na początku października a wręczenie nagród nastąpi w drugiej połowie października w Warszawie, podczas corocznej imprezy Polskiej Zielonej Sieci NOC DLA AFRYKI.

Kontakt:

Aleksandra Antonowicz, 091 880 38 72 / 0 601 32 52 42, ola@globalnepoludnie.pl

Regulamin i szczegóły konkursu na stronie: konkurs.globalnepoludnie.pl

[1] Dane z raportu Global Humanitarian Forum „Anatomia cichego kryzysu” 2009