Konkurs na energetyczne wideo! Do wygrania kamera o wartości ponad 3000 zł.

W ramach kampanii „Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – inteligentne sieci energetyczne” Społeczny Instytut Ekologiczny i Polska Zielona Sieć zapraszają do udziału w konkursie na amatorski film wideo (nakręcony telefonem, aparatem lub kamerą), poruszający temat energii i promujący bardziej świadome do niej podejście. Do wygrania jest kamera o wartości ponad 3 tys. zł.

Wyjaśnij całej Polsce kim jest prosument, czym jest inteligentna sieć energetyczna, albo zastanów się jak możesz w codziennym życiu zmniejszyć ilość konsumowanej energii i skąd ona pochodzi. Zużywasz ją na każdym kroku, czasem nawet nieświadomie: wjeżdżając windą na 1 piętro, gotując bez przykrywki, marnując wodę (doprowadzenie wody do domu wymaga użycia pomp), jeżdżąc na krótkie dystanse autem itd. Powstanie każdej rzeczy i wydobycie każdego surowca wiąże się ze zużyciem w tym celu energii. Dlatego na każdym kroku mamy szansę ją oszczędzać, myśląc o tym, jak nie uprawiać nadkonsumpcji. Pomyśl jak w osiągnięciu tego celu pomogą nam wszystkim inteligentne sieci energetyczne.

 

 

Zadaniem Uczestników jest przesłanie filmu, który będzie poruszał i promował jeden lub kilka z następujących tematów:

–    inteligentne sieci energetyczne (czym są, co zmienią w życiu konsumenta energii, jakie dają możliwości),
–    inteligentne liczniki energii (jak ułatwią życie konsumentom i pozwolą oszczędniej konsumować energię),
–    przydomowe mikroźródła energii,
–    prosument (jak można samemu produkować energię i po co),
–    demokratyzacja energetyczna (możliwość wyboru źródła energii),
–    metody oszczędzania energii i zwiększania efektywności jej zużycia w domu lub pracy oraz ich efekty,
–    efektywność energetyczna i jej znaczenie,
–    odnawialne źródła energii – ich znaczenie dla indywidualnych osób i całego kraju (np. bezpieczeństwo energetyczne, miejsca pracy, zanieczyszczenie środowiska i powietrza, zdrowie),
–    wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w okolicy,
–    związek energii z ekologią,
–    odpowiedzialna i oszczędna konsumpcja energii i jej znaczenie,
–    neo nawyki – zmiana nawyków konsumpcji energii na bardziej Nowoczesne, Energooszczędne, Odpowiedzialne (wykorzystanie hasła kampanii).

Wystarczy poruszyć jeden z wymienionych tematów w dowolnie wybrany przez siebie sposób: dosłownie, symbolicznie, poprzez wideo-kolaż ze zdjęć z podkładem muzycznym, teledysk do piosenki, lipdub, wideo instruktażowe, artystyczny film z przesłaniem, film animowany, film niemy, reportaż itd. – pod warunkiem, że nadsyłane prace pozostaną dziełem audiowizualnym i promować będą dosłownie lub metaforycznie tematykę konkursu. Film powinien zachęcać do zmiany sposobu traktowania i użycia energii na bardziej nowoczesny, ekologiczny i oszczędny, pokazywać własne przemyślenia czy doświadczenia związane z tematami konkursu.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu na stronie: www.dlaklimatu.pl/neowideo

Konkurs jest częścią kampanii edukacyjnej Polskiej Zielonej Sieci pt. „Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – Inteligentne Sieci Energetyczne. Kampania informacyjna na temat korzyści społecznych z wdrażania ISE.” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Konkurs objęty jest Patronatem portalu Filmweb.pl