Energia obywatelska – nowy projekt w ramach programu ERASMUS+

Rozpoczęliśmy realizację nowego projektu pt. „Siła energii obywatelskiej”!

Temat niezwykle ważny i bardzo trudny. Bo wymaga nie tylko wiedzy, sprzętu, odpowiedniego prawa; wymaga przede wszystkim umiejętności współpracowania ze sobą ludzi z różnych środowisk i o różnych poglądach. Wymaga kompetencji obywatelskich, świadomości ekologicznej i przedsiębiorczości.

Potrzebujemy transformacji energetycznej, potrzebujemy uwolnić się od myślenia, że inni za nas to załatwią. Są kraje w Europie, których obywatele wzięli w swoje ręce produkcję energii. Dania i Niemcy konsekwentnie budują od lat niezależność energetyczną, m.in. poprzez energetykę obywatelską.

Projekt jest wspólną inicjatywą czterech organizacji pozarządowych z:

Do współpracy zaprosiliśmy Związek Stowarzyszeń Polską Zieloną Sieć (www.zielonasiec.pl), która realizuje Program dla Klimatu. PZS jest jednym z inicjatorów ruchu „Więcej niż energia” – szerokiej społecznej koalicji działającej na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej.

Przez dwa lata będziemy się spotykać, wymieniać doświadczenia, uczyć się od siebie i poznawać najlepsze praktyki. Pierwsze spotkanie partnerów odbyło się 5 i 6 listopada w Warszawie.

Więcej informacji: Wiadomości nr. 1