Projekt Erasmus+ „Drugie domy szansą rozwoju lokalnego w edukacji dla dorosłych”

KoDorf, czyli wspólnoty wiejskie

Projekt, realizowany w ramach programu Erasmus+, umożliwił poznanie ciekawych przykładów nowych rozwiązań dla osób, które zmęczone życiem w mieście chcą przeprowadzić się na wieś.

Grupa niemieckich socjologów i architektów skupiona wokół Frederika Fischera, pomysłodawcy idei wspólnot wiejskich, wdraża aktualnie pierwszy projekt KoDorf (skrót od Kooperatywa wiejska) w miejscowości Wiesenburg, położonej 100 km na południe od Berlina.

KoDorf jest propozycją miejsca zamieszkania, które łączy spokój natury z nowoczesną infrastrukturą, która pozwala żyć w wygodnych warunkach; gwarantują wszelkie udogodnienia, które zapewniają komfort życia. 

KoDorf to osiedle niewielkich drewnianych domów wznoszonych zgodnie z wymogami ekologii, i dużych przestronnych części wspólnych: w tym przestrzeni coworkingowej, kuchni z obszernym długim stołem, sali warsztatowej, sal do jogi, przedszkola, szklarni czy lokalnego sklepiku. O dokładnym przeznaczeniu takich przestrzeni decyduje wspólnota.

W KoDorf Wiesenburg powstanie 40 domów zaprojektowanych z zachowaniem wysokich standardów estetycznych, a ponadto samowystarczalnych pod względem pozyskiwania ciepła i energii, dzięki zastosowaniu systemów ogrzewania zrębkami drzewnymi i panelom fotowoltaicznym. Do wyboru są trzy typy domów: XS, S i M, o powierzchni od 25 do 80 m kw. 

Domy mają mieć zielone dachy, by łatwiej można było zbierać wodę deszczową i wykorzystać ją do podlewania ogrodu. Zamiast płotów zaplanowano niskie nasadzenia o charakterze leśnego ogrodu, w którym rosnąć będą rośliny z jadalnymi owocami. 

KoDorf zlokalizowany jest naprzeciwko stacji kolejowej Wiesenburg, na której co godzinę zatrzymuje się regionalny ekspres z Dessau do Berlina. Obecnie planuje się, że pociągi będą jeździć z częstotliwością co pół godziny. Tak więc połączenie z Berlinem, gdzie pracuje większość mieszkańców KoDorf, można określić jako doskonałe. 

Warto podkreślić, że stale rośnie zainteresowanie wspólnotami wiejskimi, a już obecnie jest ono bardzo duże. Zespół Frederika Fischera szuka w związku z tym nowych terenów. Jest zatem szansa, że niebawem powstanie w Niemczech sieć wspólnot wiejskich. 

Informacje szczegółowe

https://kodorf.de/

https://www.kodorf-wiesenburg.de/