KoDorf, czyli wspólnoty wiejskie
Projekt, realizowany w ramach programu Erasmus+, umożliwił poznanie ciekawych przykładów nowych rozwiązań dla osób, które zmęczone życiem w mieście chcą przeprowadzić się na wieś.
Grupa niemieckich socjologów i architektów skupiona wokół Frederika Fischera, pomysłodawcy idei wspólnot wiejskich, wdraża aktualnie pierwszy projekt KoDorf (skrót od Kooperatywa wiejska) w miejscowości Wiesenburg, położonej 100 km na południe od Berlina.
KoDorf jest propozycją miejsca zamieszkania, które łączy spokój natury z nowoczesną infrastrukturą, która pozwala żyć w wygodnych warunkach; gwarantują wszelkie udogodnienia, które zapewniają komfort życia.
KoDorf to osiedle niewielkich drewnianych domów wznoszonych zgodnie z wymogami ekologii, i dużych przestronnych części wspólnych: w tym przestrzeni coworkingowej, kuchni z obszernym długim stołem, sali warsztatowej, sal do jogi, przedszkola, szklarni czy lokalnego sklepiku. O dokładnym przeznaczeniu takich przestrzeni decyduje wspólnota.
W KoDorf Wiesenburg powstanie 40 domów zaprojektowanych z zachowaniem wysokich standardów estetycznych, a ponadto samowystarczalnych pod względem pozyskiwania ciepła i energii, dzięki zastosowaniu systemów ogrzewania zrębkami drzewnymi i panelom fotowoltaicznym. Do wyboru są trzy typy domów: XS, S i M, o powierzchni od 25 do 80 m kw.
Domy mają mieć zielone dachy, by łatwiej można było zbierać wodę deszczową i wykorzystać ją do podlewania ogrodu. Zamiast płotów zaplanowano niskie nasadzenia o charakterze leśnego ogrodu, w którym rosnąć będą rośliny z jadalnymi owocami.
KoDorf zlokalizowany jest naprzeciwko stacji kolejowej Wiesenburg, na której co godzinę zatrzymuje się regionalny ekspres z Dessau do Berlina. Obecnie planuje się, że pociągi będą jeździć z częstotliwością co pół godziny. Tak więc połączenie z Berlinem, gdzie pracuje większość mieszkańców KoDorf, można określić jako doskonałe.
Warto podkreślić, że stale rośnie zainteresowanie wspólnotami wiejskimi, a już obecnie jest ono bardzo duże. Zespół Frederika Fischera szuka w związku z tym nowych terenów. Jest zatem szansa, że niebawem powstanie w Niemczech sieć wspólnot wiejskich.
Informacje szczegółowe