Siła Energii Obywatelskiej

Polska potrzebuje ambitnych planów przejścia do neutralności energetycznej do 2050 roku. Polska musi odejść od węgla, nie ma też powodów, by zastąpiła węgiel energią jądrową. To kurczowe trzymanie się takich źródeł energii świadczy o braku wyobraźni i braku wiedzy decydentów i o władzy lobby energetycznego, któremu ciężko się pożegnać z przynoszącym gigantyczne dochody systemem energetycznym.  

Naukowcy proponują dziś rewolucyjne technologie i techniki. Na świecie i w Europie są sprawdzone metody, a przede wszystkim sprawdzone systemy organizacji produkcji i dystrybucji energii energetycznej. 

Wyobraźmy sobie system energetyczny, który jest lokalny, stanowi własność społeczności, jest odnawialny i oparty o założenia mające przynieść korzyści społeczne i ekonomiczne lokalnym społecznościom.

Kooperatywy energetyczne to właśnie taki system produkcji energii, w którym grupy obywateli wytwarzają własną energię odnawialną i dzielą się korzyściami ekonomicznymi z lokalną społecznością. 

Zapraszamy do lektury analizy kooperatyw energetycznych w Danii, Niemczech, Turcji i Polsce. Analiza została opracowana w ramach projektu „Siła energii obywatelskiej” współfinansowanego przez program Erasmus+.