Dzień Ziemi 2012

W ramach Dnia Ziemi 2012 Społeczny Instytut Ekologiczny przygotował Sektor Świadomego Konsumenta. Uczestnicy festynu ekologicznego mogli uzyskać na stoisku SIE informacje na najbardziej aktualne tematy związane z ochroną środowiska i z zakresu odpowiedzialnych postaw konsumenckich. Szczególnie podkreślany był aspekt świadomych i odpowiedzialnych wyborów, od których zależy zdrowie Ziemi i jej mieszkańców.

Na sektor świadomego konsumenta złożyło się pięć ekspozycji, w tym najnowsza wystawa edukacyjna pt. „NASZE WYBORY DLA ZIEMI”. Składa się ona z 16 posterów (w formie roll-up), na których zaprezentowano cztery tematy, w formie zmuszającej konsumenta do rzetelnego zastanowienia się nad wpływem człowieka na środowisko i przyrodę.

 – Energia nieodnawialna i zielone technologie; co jest lepsze dla środowiska i w perspektywie dla konsumenta: energia pochodząca z nieodnawialnych źródeł czy z odnawialnych, jakie są plusy i minusy jeden i drugiej.

 

– Rolnictwo przemysłowe a rolnictwo ekologiczne; co jest lepsze i co jest realnie możliwe, co od nas zależy, jako od odpowiedzialnych konsumentów; co to jest GMO i czy stanowi zagrożenie dla naszej przyrody i dla nas samych?

– Cywilizacja śmieci i odpowiedzialny konsument; Co ja robię dla środowiska? Co mogę zrobić? Czy swoim postępowaniem nie przyczyniam się do nadmiernego zaśmiecania naszej planety? Czy świadomie staram się ograniczać produkcję śmieci?

– Zanikanie gatunków i ochrona bioróżnorodności; Co to jest bioróżnorodność? Dlaczego jest ona taka ważna, że chronią ją Międzynarodowe Konwencje? Czy odpowiedzialny konsument ma jakiś wpływ na ochronę bioróżnorodności i co powinien zrobić, aby ją chronić.

Wystawa została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, www.wfosigw.pl.