ESTO – European Specialist of Traditional Orchards

Społeczny Instytut Ekologiczny rozpoczął realizację nowego projektu w ramach programu Leonardo da Vinci Transfer of Innovation pt. ESTO – European Specialist of Traditional Orchards.

Głównym koordynatorem projektu jest niemiecka ekologiczna organizacja pozarządowa Okoherz Turingen, partnerami w projekcie są instytucje, uniwersytety i organizacje pozarządowe z Austrii, Francji, Węgier i Danii. Polskimi partnerami są Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie.

Sady tradycyjne to jedne z najważniejszych ekosystemów na obszarach wiejskich – niestety zagraża im wyginięcie nie tylko dlatego, że nowoczesne odmiany wypierają dawne, ale również dlatego, że zanikają tradycyjne metody pielęgnowania i ochrony wysokopiennych drzew owocowych.

Celem projektu (realizacja 2012-2014) jest stworzenie zawodu specjalisty tradycyjnego sadu. Powstaną pakiety edukacyjne i publikacje dla szkół rolniczych i uniwersytetów (pomologia, biologiczna ochrona sadów tradycyjnych, przetwórstwo i marketing produktów z owoców dawnych odmian), powstanie również program e-learningowy, który przetestowany zostanie w ZSCKR w Golądkowie i na Uniwersytecie Przyrodniczym w Budapeszcie.

Pierwsze robocze spotkanie partnerów projektu odbyło się w Ehrenberg (Hesja) w gospodarstwie agroturystycznym, w którym królują dawne odmiany jabłek: w menu, w wystroju wnętrza, w przetwórstwie – produkuje się tu susz owocowego, konfitury, dżemy, musy i oczywiście wina, cydr i nalewki.

Jesienią partnerzy spotkają się w Polsce, będzie to okazja do pokazania bogactwa przyrodniczego polskich obszarów wiejskich i polskiej tradycji sadów przydomowych.