Partnerstwo FOODPRINT.EU w Polsce

Partnerstwo Foodprint.eu (realizowane w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” program Grundtvig Projekty Partnerskie) spotkało się tym razem w Polsce – nasi goście przyjechali z Belgii (organizacja Die Raupe), z Grecji (organizacja EMP), z Portugalii (organizacja Via Arte), z Finlandii (organizacja MASA), z Estonii (organizacja MLVT), z Turcji (organizacja TROYA), z Hiszpanii (organizacja CPdEPeEdT), z Rumunii (organizacja FSV).

Tematem przewodnim spotkania była różnorodność tradycji, zwyczajów i kultur, która łączy pokolenia i kraje – zaproponowaliśmy tradycje wokół ziemniaków (jako że Polska jest drugim producentem ziemniaków w Europie) i tradycje wokół ziół, bo od wieków były one na polskim stole.

Zaprosiliśmy naszych gości na wykopki organizowane corocznie w Skansenie w Ciechanowcu – niestety pogoda przeszkodziła w pieczeniu ziemniaków w ognisku, ale mogli posmakować placków ziemniaczanych prosto z patelni i kurpiowskiego piwa kozicowego. Zwiedzili ogród ziołowy księdza Krzysztofa Kluka i Muzeum Pisanki, gdzie obejrzeć można sztukę zdobienia wielkanocnych jajek z całego świata.

Warsztaty zielarskie przygotował Mirosław Angielczyk – założyciel niezwykłego Podlaskiego Ogrodu Botanicznego (Koryciny) – nasi goście poznali właściwości i tajemnice ziół wykorzystywanych w kuchni dawnej i obecnie, ale też takich, które mają magiczne działanie; zwiedzili również suszarnie ziół, a w sklepiku Darów Natury kupili m.in. kawę żołędziową – tradycyjną polską kawę wpisaną na Listę Produktów Tradycyjnych.

W drodze powrotnej do Warszawy zwiedzili ekologiczne gospodarstwo „Za Brzozami”, którego właściciele od dwóch lat testują system RWS (Rolnictwo Wspieranie przez Społeczność) polegający na tym, że stała grupa odbiorców zakupuje warzywa i owoce „z góry” otrzymując co tydzień świeże produkty z gospodarstwa, a dodatkowo każdy odbiorca musi chociaż raz w sezonie popracować na polu czy w ogrodzie jako wolontariusz.

Spotkanie zakończyła wspólna kolacja na Starym Mieście z „klasycznym” polskim daniem (w końcu projekt dotyczy „śladu kulinarnego”) kaszą gryczaną, zrazami i buraczkami. Wieczór umiliły ballady w wykonaniu kompozytora i poety Sławka Zygmunta.